Zapojené

KNIHOVNY

V Brně existuje množství knihoven, které nabízejí služby různým cílovým skupinám a širokou nabídku fondů. V této části představíme knihovny zapojené do Dne brněnských knihoven a také knihovnické školy. 


Knihovny s univerzálním fondem

Jejich fondy obsahují beletrii i odbornou literaturu a poskytují své služby široké veřejnosti. Stačí se jen registrovat.
Moravská zemská knihovna je přístupná pro všechny uživatele od 15 let, Knihovna Jiřího Mahena tento limit nemá.

Moravská zemská knihovna

Adresa: Kounicova 65a, Brno

Moravská zemská knihovna v Brně (MZK), jejímž zřizovatelem je Ministerstvo kultury České republiky, patří mezi přední paměťové instituce a plní knihovnické, výzkumné, metodické a kulturně-společenské funkce s regionálním, národním a nadnárodním významem. MZK má právo povinného výtisku na území ČR, proto jakákoliv kniha a časopis, které vycházejí na našem území, by měly být také ve fondu knihoven. Knihovna je v povědomí veřejnosti zapsána jako jeden z lídrů digitalizace knihovních fondů. Zároveň je provozovatelem národní služby Knihovny.cz, která funguje jako online rozhraní pro přístup ke službám knihoven. Podílí se také na provozu České digitální knihovny, jejíž ambicí je zpřístupňovat na jednom místě zdigitalizované dokumenty z českých knihoven.

Knihovna Jiřího Mahena

Adresa: Kobližná 4, Brno

Knihovna Jiřího Mahena v Brně (KJM) je druhou největší městskou knihovnou v ČR. Jejím zřizovatelem je Magistrát města Brna. Obyvatelům Brna slouží už přes 100 let. V centru města najdou klidné a vlídné útočiště pod střechou Ústřední knihovny na Kobližné, v každé městské části pak minimálně jednu pobočku. Komorní, autentickou prvorepublikovou noblesu zprostředkuje knihovna, expozice i zahrada Mahenova památníku v Masarykově čtvrti. Čtenáři a návštěvníci od těch nejmenších až po věkovité u nás najdou knihy ve všech formách, české a světové e-databáze, chytré hry, didaktické hračky, tyflopomůcky pro nevidomé a slabozraké, hudební nástroje, ozoboty a 3D tisk, ale i tématické kluby, kurzy, kreativní workshopy, kulturní a vzdělávací pořady, přednášky i výstavy. Při knihovně působí také Středisko Europe Direct Brno, kde zájemci mohou získat informace o Evropské unii nebo navštívit některý z jeho vzdělávacích programů pro školy, přednášky, besedy a festivaly pro širokou veřejnost.

Vysokoškolské knihovny

Knihovny univerzit poskytují své služby zejména svým studentům a pedagogům, ale navštívit je může i veřejnost. Jejich fond bývá zaměřen na obory studované na dané univerzitě nebo fakultě. Zajímavý může být přístup k licencovaným elektronickým informačním zdrojům a databázím.

Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

Adresa: Joštova 10, Brno

Vítejte v knihovně v samém srdci Brna. Uvelebte se s knížkou či notebookem v knihovním obýváku nebo využijte čas ke studiu v jedné z týmových studoven. Zatelefonujte si z pravé anglické budky a mrkněte na náš unikátní mostový jeřáb. Zažít můžete každoroční mikulášský bazárek VotočKnihu, Čaj o páté nebo Halloweenský brunch s knihovnou. Těšíme se na vás.

Ústřední knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity 

Adresa: Arna Nováka 1, Brno

Co nabízí knihovna na Filozofické fakultě? Pokud rádi čtete, tak přes 600 tisíc knih, a to nejen odborných, ale třeba i komiksů a detektivek. Klid ke studiu, Týmovky, kde můžete společně s kolegy pracovat na projektu nebo Čítárnu, kam se dá zajít na kafe. Kuchyňku, kde se si to kafe můžete sami udělat nebo ohřát vlastní jídlo v mikrovlnce. Půjčí vám tady deštník, když venku prší nebo piknikovou deku, když je hezky. Můžete zajít na autorské čtení nebo ochutnat knihovníkovy dobroty na pikniku, který každoročně pořádáme. No a taky naši chloubu Makerspace. Chcete zjistit o co jde? Máte jedinečnou příležitost v rámci exkurze.

Ústřední knihovna Fakulty informatiky Masarykovy univerzity 

Adresa: Botanická 68a, Brno

Pokud naše knihovna není nejmenší v Brně tak je určitě tou nejmenší knihovnou na MU. Ve fondu máme téměř 20 tisíc knih. A co nenajdete v nich, můžete objevit v řadě špičkových elektronických informačních zdrojů (neboli EIZ), ke kterým jako studenti máte přístup zdarma. Jediné, co k tomu budete potřebovat je dobrá znalost angličtiny, bez tohoto jazyka se v IT sféře rozhodně neobejdete. Hlavním tématem knih je samozřejmě výpočetní technika, ale řadu titulů tvoří také umění a digitální fotografie.

Ústřední knihovna Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

Adresa: Poříčí 31a, Brno

Barevnější knihovnu, než je naše, v Brně nenajdeš. Barevné jsou nejen naše moderní prostory, ale taky knihovní fond, který pokrývá celé spektrum vědních oborů. Kromě odborné literatury půjčujeme také beletrii (i dětskou a cizojazyčnou). Protože máme velkou část našeho fondu volně přístupnou, dostaneš se k němu i bez registrace. Plusem je i velkorysá otevírací doba a půjčování výukových pomůcek a deskovek.

Ústřední knihovna Právnické fakulty Masarykovy univerzity

Adresa: Veveří 70, Brno

Naši knihovnu najdete v budově Právnické fakulty na Veveří, ale najdete zde mnohem více než zákoníky a učebnice. Knihovna obsahuje více jak 100 tisíc svazků od aktuální literatury po historické svazky z 18. století v několika jazycích. Otevřeni jsme i pro širokou veřejnost, takže se u nás můžete zastavit kdykoliv. V knihovně se nachází základní kámen Masarykovy univerzity. Součástí knihovny je také nově upravený dvoreček, kde si ve stínu můžete posedět, odpočinout si, přečíst zapůjčenou knihu nebo si jen tak popovídat. 

Ústřední knihovna Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

Adresa: Kotlářská 2, Brno

Jsme malá knihovna s atmosférou obývacího pokoje, kde je klid ke čtení (beletrii si musíš přinést vlastní, vše ostatní máme), studiu i k relaxaci. Nebo je libo zažít herní odpoledne s kamarády? Není problém. V době oběda je jednoznačným hitem kuchyňka a zkouška štěstí na automatech (projde platba, či nikoli?). Zažili jsme tu i improvizované kadeřnictví a občas se ti může poštěstit skočit na pivo s knihovníkem. A kdyby ses už nedostal do Botanické zahrady, z našich studoven je na ni opravdu dobrý výhled.

Univerzitní knihovna pro studenty se specifickými nároky Masarykovy univerzity 

Adresa: Komenského nám. 2, Brno

Jsme speciální knihovna nabízející literaturu ve formátech, se kterými pracují hlavně čtenáři se smyslovým postižením (zrakovým, sluchovým) či s pohybovým (s poruchami jemné motoriky rukou). Náš fond je tak převážně digitální – speciálně upravené dokumenty pro práci s asistivními technologiemi, hmatový – texty tištěné v Brailleově bodovém písmu, hmatová grafika dvourozměrná i trojrozměrné modely, a hybridní – multimediální kombinace digitálního textu, audia a videa se znakovým jazykem. V knihovně je tedy možné vidět nejen ukázky tohoto speciálního knihovního fondu, ale také technické zázemí knihovny, kde veškerá speciální produkce vzniká: tiskárny bodového písma, vybavení pro výrobu hmatových obrázků a map, 3D tiskárny apod.

Knihovna univerzitního kampusu

Adresa: Kamenice 5, Brno-Bohunice

Jsme největší knihovnou v Bohunicích s téměř čtvrt milionem publikací z oborů biologických, farmaceutických, chemických, lékařských, sportovních a zdravotnických. Navštivte naše designové moderní prostory a užijte si studium v otevřených či skupinových studovnách, kde se můžete uvelebit v křeslech a na pohovkách. Jsme tu pro vás každý den, a to nejen pro studenty, ale i pro veřejnost.

Knihovna Univerzitního centra Telč 

Adresa: Nám. Zachariáše z Hradce 2, 588 56 Telč

Naše knihovna patří do sítě knihoven MU, poskytuje srovnatelné služby jako ostatní knihovny, jen naše pracoviště sídlí v malebném historickém městečku Telč. Mezi naše uživatele patří studenti, ale i veřejnost, nepůjčujeme pouze knihy, ale jsme i takovým menším kulturním centrem, takže k nám můžete vyrazit na přednášky, výstavy, koncerty, autorská čtení nebo křest nové knihy. V našem fondu najdete literaturu z různých oborů jako psychologie, pedagogika, umění, architektura, přírodní vědy, historie, zkrátka od každého něco a v neposlední řadě i klid a ticho na čtení či vzdělávání. Naše služby vítají zejména studenti, kteří žijí v okolí a seženou zde literaturu, která je v Brně pro velký zájem nedostupná.

Středisko vědeckých informací Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity

Adresa:  Lipová 41a, Brno 

Knihovna na Ekonomicko-správní fakultě se od ostatních odlišuje tím, že jako jediná na Masarykově univerzitě se oficiálně jmenuje Středisko vědeckých informací. To by vás však rozhodně nemělo odradit od její návštěvy, zdejší knihovnice jsou milé, a kromě knih si zde můžete vypůjčit také deskové hry, které si s kamarády vyzkoušíte v jednom ze čtyř studijních boxů. V naší tvořivé dílně najdete i 3D tiskárny, laserovou gravírku nebo plackovač.

Knihovna Mendelovy univerzity v Brně

Adresa: Zemědělská 1665/1, Brno

Jsme celoškolské pracoviště, které zajišťuje služby a informační zdroje pro  všechny fakulty a součásti, tedy z oborů přírodních, technických i humanitních. Najdete u nás literaturu o zemědělství, lesnictví, zahradnictví i zahrádkaření, ochraně přírody, ekonomice i managementu. Na našem pracovišti v sídle Zahradnické fakulty v Lednici potom knihy o zámeckých zahradách, krajinářství atd. Můžete u nás studovat v individuálních, týmových a jedné večerní studovně, relaxovat, účastnit se kurzů informačního vzdělávání. Ale také například přijít na filmové promítání, vyměnit kytku na burze, koupit v květnu kytičku měsíčku lékařského, v listopadu květ vlčího máku. Vstup k nám je pro všechny volný,  můžete využít na místě knihy a časopisy z volného výběru.

Ústřední knihovna VUT
v Brně  

Adresa: Kolejní 4, Brno

Jak už název napovídá, jsme srdcem sítě fakultních knihoven na VUT v Brně. Naše připadaná hodnota spočívá v koordinaci vybraných služeb, jako jsou zajišťování e-zdrojů, podpora publikování, správa katalogu či informační vzdělávání. Nabízíme klidné prostředí pro studium, ale také oblíbenou relaxační zónu, kde si můžete zahrát deskové hry. Pro ty, kteří preferují aktivní spolupráci a diskuzi, jsme připravili čtyři týmové studovny. Od roku 2019 sídlíme v budově Fakulty podnikatelské, což ovlivňuje i naši sbírku. Zaměřujeme se především na literaturu a informace z oblasti podnikání a ekonomiky, najdete u nás ale i multioborové zdroje. Mimo tyto základní služby v naší nabídce najdete nás milovaný VUT merch, který zde prodáváme.

Areálová knihovna FEKT VUT 

Adresa: Technická 12, Brno

Jsme fakultní knihovnou Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Studenti i zaměstnanci v naší knihovně najdou především oborovou literaturu z oblasti elektrotechniky, zpracování signálů, robotice, automatizaci, ale i volnočasovou literaturu a beletrii. Ačkoliv je naše knihovna menší, tak nabízí mnoho studijních i odpočinkových míst. Oblíbenou službou je možnost 3D tisku vlastních modelů.

Areálová knihovna FSI VUT 

Adresa: Technická 2, Brno

Pokud hledáte knihy o součástkách strojů, strojích a o tom, jak je navrhovat, mazat a smontovat, jste u nás na správném místě. Naše knihovna má přes 40 000 svazků a kromě literatury typické pro strojaře u nás najdete také anglickou beletrii a populárně naučnou literaturu nejen z technických oborů. Nabízíme tichý prostor pro studium a čtecí koutek s beletrií a místem pro oddych. Hlavní program jde v naší knihovně ruku v ruce s akademickým rokem. V jeho průběhu nabízíme konzultace k citacím, tematická školení a deskoherní večery, které se těší velké oblibě.

Univerzitní knihovna Veterinární univerzity Brno

Adresa: Palackého třída 1946/1, Brno

Jsme univerzitní knihovna se specificky zaměřeným fondem na problematiku veterinární medicíny, veterinární hygieny a na příbuzné obory. Studentům a nejen pro ně nabízíme odbornou literaturu, ale i příjemný prostor pro studium. Lze rovněž využít individuální nebo skupinové studovny. K oddechu od studia můžete využít sedací vaky v naší relax zóně. A navíc v našich studovnách jsou vítáni i pejsci.

Specializované knihovny

Jde o knihovny muzeí a galerií, výzkumných ústavů a pracovišť, soudní a církevní knihovny, ale třeba také knihovny různých státních institucí. Zaměřují se na konkrétní obor nebo obory a v tomto směru budují i své fondy. Zaměstnanci knihoven jsou odborníky na daný obor a pomohou uživatelům s vyhledáváním informací v dané oblasti.

Knihovna Ústavního soudu 

Adresa: Joštova 8, Brno

Naše knihovna je tak trochu tajemná, protože o ní málokdo ví. Pokud nás budete chtít navštívit, přivítáme vás s otevřenou náručí. Jen si při vstupu do budovy můžete kvůli bezpečnostní kontrole připadat trochu jako na letišti. Proto, až k nám půjdete, nezapomeňte si občanku a naopak doma nechte všechny zbraně :-) Vaši návštěvu je dobré nám předem oznámit, abychom vám připravili všechny dokumenty, které budete potřebovat. Pokud se ale nestihnete ohlásit a přijdete jen tak, určitě vás nevyhodíme. Bohužel vám nemůžeme nic z našeho fondu půjčit domů, ale uděláme maximum pro to, abyste si mohli pořídit kopie a skeny. V našem fondu na vás čeká řada odborných knih a časopisů, spoustu z nich máme jako jedni z mála v ČR. Fond si můžete prohlédnout v našem online katalogu.

Knihovna Moravské galerie Brno 

Adresa: Pražákův palác, Husova 18, Brno

Knihovna Moravské galerie v Brně zahrnuje ve svém fondu více jak 140 000 knih, časopisů a výstavních a aukčních katalogů zaměřených na české a zahraniční výtvarné umění a příbuzné humanitní obory. Ve studovně knihovny je přístupná základní literatura k zastoupeným oborům volného a užitého umění, designu, architektury a fotografie, aktuální čísla odborných časopisů a rozsáhlý soubor knižních novinek. Od roku 2017 knihovna půjčuje kromě literatury i umělecká díla z Artotéky a knihy o umění pro děti. Sbírka Artotéky se zaměřuje na práce na papíře (grafiky, kresby, akvarely, fotografie a koláže), její součástí jsou ale i rozměrnější malby na plátně a trojrozměrná díla, většinou od tuzemských umělců. Cílem Artotéky je umožnit zájemcům trávit s uměním delší čas, respektive žít s obrazy, a zvyknout si, že umění je součástí našeho každodenního života.

Knihovna Archeologického ústavu AV ČR v Brně

Adresa: Čechyňská 363/19, Brno

Jsme odborná knihovna, která Vám může poskytnout literaturu nejen z oblasti archeologie, ale také antropologie, historie a příbuzných oborů. Máme co nabídnout i zájemcům o architekturu, památky a umění. Vybírat můžete z knížek, časopisů, atlasů nebo původních rukopisů. A nejlepší je, že po dohodě můžete přijít v podstatě kdykoliv a nic Vás to nestojí.

Knihovna Brněnského biskupství 

Adresa: Kamenná 207/36, Brno

Jsme knihovna se specializovaným fondem, zaměřeným na křesťanskou literaturu, bohatý zdroj informací k prohlubování náboženské vzdělanosti a duchovního růstu. Nabízíme novinky křesťanských nakladatelství i nejstarší historické fondy v několika jazycích.

Knihovna České geologické služby 

Adresa: Leitnerova 22, Brno

Knihovna České geologické služby má tři pobočky a jedna z nich je právě v Brně na ulici Leitnerova, je sice malá, ale čtenář si tu najde co potřebuje. Našim pilířem je geovědní fond, nejrozsáhlejší v ČR. Kromě odborné literatury je zde i kout s beletrií.

Šlapetova knihovna – Národní památkový ústav, metodické centrum moderní architektury 

Adresa: Vila Stiassni, Hroznová 14, Brno

Chcete návštěvu knihovny spojit i s prohlídkou unikátní architektury či procházkou po parku? Tak to se musíte vydat do Pisárek, do vily Stiassni. Naše knihovna nabízí odbornou literaturu zaměřenou na moderní architekturu a urbanismus, najdete u nás ale i slušnou sbírku brunensií a i nějakou tu beletrii. Materiály ke studiu si sice můžete vzít maximálně do zahrady (a to jen za hezkého počasí!), ale v pátek a v pondělí je vám k dispozici kavárna Café Ernst. Zastavit se můžete jen tak, v otvírací době knihovny, ale když dáte vědět předem, máte jistotu, že vám nachystáme vše, co potřebujete.

Odborná knihovna - Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně

Adresa: nám. Svobody 8, Brno

Když si budete chtít při návštěvě centra Brna odpočinout od ruchu okolních ulic, zavítejte do knihovny či studovny Národního památkového ústavu (NPÚ) na Náměstí Svobody 8. Odpočinout si a zároveň se něco nového dozvědět můžete nad jednou z mnoha odborných knih týkajících se nejen historie města Brna a okolí, ale také dějin umění, řemesel, genealogie a mnohých dalších. Když se budete chtít po cestě z města zastavit, nezapomeňte předem zavolat či napsat, ať vám stihneme najít, co hledáte.

Knihovna Ústavu územního rozvoje

Adresa: Jakubské nám. 3, Brno

Naše knihovna je zaměřena na územní plánování, územní rozvoj, regionální politiku, architekturu a související obory. Jsme sice malá knihovna, ale v uvedených oborech máme jedinečné publikace, které nikde jinde nenajdeš. Sídlíme v centru v Brna, není problém domluvit si návštěvu i mimo otevírací dobu knihovny. Můžeš využít náš on-line katalog – kromě knih obsahuje i záznamy o vybraných článcích z českých a zahraničních časopisů, které si můžeš zapůjčit do studovny.

Knihovnické školy

Věděli jste, že se dá knihovnictví studovat. Na střední škole se obor jmenuje informační služby a v Brně jej lze najít na Obchodní akademii a vyšší odborné škole Brno, která sídlí na Kotlářské ulici a následně lze pokračovat ve studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde se knihovnictví studuje na Katedře informačních studií a knihovnictví (KISK).

Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta MU

Adresa: Arna Nováka 1, Brno

Zajímají nás lidé, technologie a informace. Využíváme designové metody, hledáme místo technologií ve vzdělávání a učíme se z dat. Rozvíjíme knihovnickou tradici a hledáme cesty vpřed. Žijeme na rozhraní. Jsme KISK.

Obchodní akademie a vyšší odborná škola Brno, Kotlářská

Adresa: Kotlářská 9, Brno

Absolvent oboru Informační služby se naučí pracovat s různými informačními zdroji a informačními systémy. Zná aktuální trendy v oblasti moderních digitálních technologií. Zvládne efektivně vyhledávat, profesionálně zpracovávat a srozumitelně zprostředkovávat informace. Zároveň je dokáže bezpečně a přehledně uchovávat. Všechny získané dovednosti s využitím moderních informačních a komunikačních technologií uplatní v informační a knihovní praxi. Ovládá dovednosti spojené s lektorskou činností a prací ve službách. Získá základní kompetence v oblasti projektového managementu, kvantitativního a kvalitativního výzkumu.

Sponzoři

Partneři akce

Akce se koná pod záštitou primátorky města Brna a za finanční podpory statutárního města Brna.

© 2023-2024 Brněnské knihovny