Program


V průběhu celého odpoledne je pro malé i velké návštěvníky připravena řada aktivit. Začátek programu je určen pro studentky a studenty středních škol, následně se program otevře i pro veřejnost. Těšit se můžete na autorské čtení, slam poetry, taneční vystoupení, kreativní tvoření pro nejmenší i zajímavé rozhovory s těmi, kteří pracují v brněnských knihovnách. Na stáncích budou knihovny prezentovat, co vše tradičního i netradičního nabízí. 

Park u Šelepky
4. června 2024

12.00-12.15 hod.

Zahájení akce


Oficiální zahájení akce, přivítání účastníků a představení programu.

12.15-13.30 hod.

Program pro střední školy


Zpříjemněte si konec školního roku a přijďte na Den brněnských knihoven. Poznejte a zažijte knihovny. Pro atředoškoláky máme připravenou speciální část programu – zábavně-edukační KnihKvíz (obdoba pub kvízu). Máte na něj? Přijměte výzvu, sestavte se spolužáky tým, zapojte se do kvízu a vyhrajte zajímavé ceny. Společně si pak můžete užít další části programu (autorské čtení, slam poetry a další).

12:15 - Středoškolský kvíz
KnihKvíz (obdoba pubkvízu) - kvíz pro střední školy. Na stáncích knihoven si studentské týmy zjistí informace o knihovnách (nápovědy do kvízu) a poté se s ostatními utkají v on-line kvízu. Rozhoduje správnost odpovědí a rychlost.
 
13:15 - Vyhodnocení soutěže a vyhlášení vítězů

13:25 - Představení knihovnických škol
Víte, že knihovnictví se dá studovat. Představíme vám středoškolský obor informační služby a dále aktivity Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty MU.

13.30-14.00 hod.

Autorské čtení: Kateřina Malec Houfková - detektivní povídky


Pochází z Českých Budějovic a v současné době žije v Brně, kde vystudovala literaturu a žurnalistiku. Učí cizince mluvit česky a v rámci doktorského studia na Masarykově univerzitě napsala disertaci o postapokalyptických fikčních světech. Má ráda vodu, moře, jezera, rybníky, přehrady a ráda plave. Neskrývá také svou lásku ke všemu bizarnímu se špetkou dekadence. Má dceru Amálii a dvě kočky. Ve volném čase sepisuje svoje příběhy, kterých má plnou hlavu, nebo se snaží pochytat okolní svět do veršů. Její povídky publikovaly časopisy Howard, Krátký řez, Estetično a další. V rámci projektu Kolébka vydala audiopovídku Na háčku (2022). Knižně jí vyšly povídky v antologiích Jihočeský horor (2021) a Smečka (2024). Kromě poezie a prózy píšu také odborné literární a publicistické texty, blog, věnuji se práci v PR a učím češtinu pro cizince.


https://malec-houfkova.cz

14.00-14.30 hod.

Divadlo pro děti: Malá mořská víla


Fakultní divadelní spolek pod vedením JUDr. Markéty Štěpáníkové z Právnické fakulty MU. 

14.30-15.00 hod.

Autorské čtení: Lucie Hlavinková


Lucie Hlavinková je autorkou knih pro děti i historických románů pro dospělé. Vyhrála několik  literárních soutěží, získala ocenění od Svazu českých nakladatelů a knihkupců (za cenu Projekt pes), Literární cenu Albatrosu (za knihu Sesterstvo a nejoblíbenější barva na světě) a spolupracuje s Českým rozhlasem. Spolupracuje s knihovnami ve snaze rozvíjet dětské čtenářství a je hrdou patronkou akce Jižní Morava čte, projektu na podporu dětského čtenářství. 

https://www.lucie-hlavinkova.cz/

15.00-16.00 hod.


15:00 - Představení brněnských knihoven


15:15 - Přivítání primátorky města Brna a starostky MČ Brno-Královo pole

15:30 - Taneční skupina A proč ne… (1. tanec)
https://www.facebook.com/ts.A.proc.ne/

15:40 - Uživatelé se specifickými potřebami
Rozhovor se zástupci Střediska Teiresiás a KJM na téma poskytování služeb lidem se specifickými potřebami.

15:55 - Taneční skupina A proč ne… (2. tanec)

16.00-17.00 hod.


16:05 - Služby knihoven v moderním věku
Rozhovor s ředitelkou KJM Libuší Nivnickou a ředitelem Moravské zemské knihovny Tomášem Kubíčkem o službách knihoven. Dozvíte se odpovědi na otázky jaké služby knihovny v dnešní době nabízí, kdo může do knihovny přijít nebo jaká je role knihoven – už to nejsou pouze místa, kde se půjčují knihy.

16:20 - Taneční skupina A proč ne… (3. tanec)

16:30 - Hudební vystoupení buskera the_kubays
https://www.instagram.com/the_kubays/

17.00-18.00 hod.

Autorské čtení: Veronika González


Veronika González bude číst ze své úspěšné knihy Mezi nimi. Jde o román pojednávající o třech generacích žen a jejich traumat a problémů, jimž nelze uniknout. 

Veronika González vystudovala knihovnictví a informační vědu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Její velkou zálibou je ovšem portrétní fotografie. Není se tedy čemu divit, že když lidi zrovna nefotí, píše o nich. Do českého autorského rybníčku vstoupila s prvotinou Mezi nimi. Autorka je často přirovnávána k Radce Třeštíkové. 

17:30 -  Představení brněnských knihoven

18.00-19.00 hod.

Slam poetry

Slam poetry, která se zrodila v USA v 80. letech, kombinuje prvky poezie a divadla a je charakteristická svou interaktivností, neboť diváci se aktivně zapojují do hodnocení vystoupení. Tato forma umění klade důraz na způsob, jakým performeři svá díla přednášejí, přičemž využívají mimiku, pohyb a rytmus k posílení sdělení. Slam poetry je tak spojením poezie a show, kde klíčovým prvkem je komunikace s publikem. Na naší akci vystoupí:

BEN (Benjamín Juráň)
Původem olomoucký tvůrce dlouhodobě žijící v Brně. Lingvista, učitel latiny na gymnáziu a milovník antických dějin a mytologie.
https://www.slampoetry.cz/ben

PAN TADEÁŠ (Tadeáš Múdry)
Finalista mistrovství ČR ve slam poetry. Věrný skaut a student psychologie z Brna.
https://www.slampoetry.cz/pan_tadeas

RYŠKA RIOT (Tereza Kvapilová)
Finalistka mistrovství ČR ve slamu, brněnská studovaná architektka.
https://www.slampoetry.cz/ryska_riot

19.00-20.00 hod.

Hudební vystoupení buskera the_kubays

Hudební vystoupení buskera the_kubays
https://www.instagram.com/the_kubays/

Zakončení akce ve 20:00

Sponzoři

Partneři akce

Akce se koná pod záštitou primátorky města Brna a za finanční podpory statutárního města Brna.

© 2023-2024 Brněnské knihovny